نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

معرفی مرکز

معرفی مرکز


 

معرفی مرکز نوآوری

 

 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه کوثر، مرکز نوآوری بانوان دانشگاه با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و با زیرساخت های متناسب با نیاز بانوان طی دو ماه راه اندازی شد.
 
 سمیه علی‌آبادی مسئول راه اندازی مرکز نوآوری دانشگاه کوثر گفت: این مرکز اولین مرکز تخصصی بانوان در استان می‌باشد. از اهداف راه اندازی این مرکز حمایت از بانوان خلاق، تقویت نقش نوآوران و کارآفرینان زن می‌باشد. 
وی افزود: در این مرکز حمایت از گروه های نوآور (تیم های استارتاپی) و ایجاد بستر مناسب جهت تحول آفرینی و تجاری سازی ایده‌های محوری دانشجویان، دانش آموختگان و اعضای هیأت علمی دانشگاه و تشویق آنان به تشکیل گروه‌های نوآور و شرکت‌های دانش بنیان با اولویت بانوان به عنوان عضو موسس گروه نوآور صورت می‌گیرد.
 
مسئول راه اندازی مرکز نوآوری ادامه داد: این مرکز شامل فضای کار اشتراکی، اتاق فکر، اتاق خلاقیت، محل استقرار واحدهای فناور، اتاق جلسات و چند کارگاه می باشد و مخاطبین اصلی مرکز نوآوری بانوان عبارتند از: افراد نخبه، مخترعین، مبتکرین، دانشگاهیان (اساتید، فارغ التحصیلان، کارکنان و دانشجویان)، گروه های نوآور، شرکت های فناور و واحدهای تحقیق و توسعه شرکت ها (R&D) که دارای طرح یا ایده نوآورانه می‌باشند. همچنین کارجویان و دانش آموختگان به عنوان مخاطبین دیگر این مرکز می‌توانند از خدمات واحد کاریابی تخصصی و هدایت گری شغلی استفاده نمایند. 
سمیه علی‌آبادی اظهار داشت: در این مرکز تمامی دانشجویان، اساتید و علاقه مندان می‌توانند ایده‌‏های اولیه خود را با دریافت خدمات حمایتی از مرکز، اجرایی نمایند. در این مرکز ابتدا ایده‌‏های مطرح شده مورد داوری و بررسی اولیه قرار می‌‏گیرد و پس از تأیید داوران وارد مرحله پذیرش در مرکز خواهد شد. در مرحله پذیرش با صاحبان ایده بر روی نحوه چگونگی، میزان حمایت و سهم مشارکت دانشگاه توافق خواهد شد. برای این منظور میزان حداقل و حداکثر میزان سهام دانشگاه با توجه به شرایط هر ایده متغیر می‌‏باشد. پس از طی مراحل اجرای ایده و ساخت محصول قابل پذیرش (MVP) تیم نوپا و یا استارت آپ می‌‏تواند مراحل قانونی ثبت شرکت خود را ثبت نماید.
 
وی از اهداف عمده ایجاد مرکز نوآوری بانوان به موارد زیر اشاره کرد:
۱- کمک به تحقق اقتصاد مقاومتی و دانشبنیان در راستای سیاست های علمی و نوآوری کشور.
۲- ترویج و توسعه فرهنگ نوآوری در حوزه های مختلف علم و فناوری.
۳- تقویت نقش نوآوران و کارآفرینان زن در توسعه و اعتلای کشور .
۴- شناسایی و توانمندسازی مبتکرین، متخصصین و اساتید و دانشجویان خلاق و نوآور .
۵- تقویت تفکر کارآفرینی در میان دانشجویان از طریق ایجاد محیطی پویا و برگزاری دوره ها، رویدادهای کارآفرینی و مسابقات و حمایت از ایده ها نوآورنه برتر.
۶- تشویق و ایجاد انگیزه در جهت تغییر رویه از تحقیقات نظری به تحقیقات کاربردی و درآمد زایی محصول نوآورانه.
۷- شناسایی و معرفی زمینه های جدید کارآفرینی در رشته های آموزشی دانشگاه جهت استفاده اعضای هیئت علمی، دانشجویان و دانش آموختگان.
۸- حمایت از گروه های نوآور (تیم های استارتاپی) و ایجاد بستر مناسب جهت تحول آفرینی و تجاری سازی ایده های محوری دانشجویان، دانش آموختگان و اعضای هیئت علمی دانشگاه و تشویق آنان به تشکیل گروه های نوآور و شرکت های دانشبنیان با اولویت بانوان به عنوان عضو موسس گروه نوآور.
۹- کمک به ساخت نمونه های اولیه یا پایلوت طرح های نوآورانه و تبدیل شدن نمونه های آزمایشگاهی به نیمه صنعتی بر اساس خدمات و حمایت های تعریف شده مرکز.
۱۰- ایجاد زمینه همکاری با مراکز نوآوری، تحقیقاتی و دانشگاهی کشورهای هم زبان و غیر هم زبان با هدف توسعه زمینه های کارآفرینی بانوان ایرانی.
۱۱-شناسایی و هدایت صاحبان سرمایه به فعالیت های کارآفرینانه.